Am nevoie de un avocat pentru divorț

30 octombrie 2018 92

Am nevoie de un avocat pentru divorț. Nu prea ne împăcăm, neînțelegeri. Avem 2 copii - de 9 ani și 7 ani. Spuneți-mi, vă rog, ce acte imi trebuie și ce să fac în primul rând?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Prima, sunt neînțelegeri la capitolul stabilirii domiciliului copiilor sau de partaj a averii?
Cine dorește depunerea cererii de chemare în judecată pentru divorț.
Dacă nu, atunci divorțul poate avea loc la Starea civilă.
În caz de existență a pretențiilor, este nevoie de certificat de căsătorie, buletine, certificate naștere a copiilor plus țâță... mai detaliat de stat.
Dacă există pretenții la capitolul proprietate a soților, sau se împarte de comun acord, sau prin intermediul instanței, cu prezentarea actelor de proprietate a bunurilor proprietate comună a soților.

Dacă totuși considerați necesar asistența unui avocat, contactațimă.

30 octombrie 2018