Am nevoie sa autorizez un balcon deja construit

22 septembrie 2018 67

Balconul se afla la et. 5 din 5. Care este procedura? Ce probleme pot aparea in cazul in care el deja este construit fara autorizatie? Pot face legatura directa cu Dvs. ca sa-mi acordati ajuror?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana,
În acord cu prevederile Codului Contravențional este prevazut că Autoritatea Publică Locală poate solicita să demolati construcția și să remediați problema, or aceștia o vor demola singuri pe cheltuiala Dvs..

22 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

O altă procedură ar fi darea acestuia în exploatare.
Procedura e complexă, urmeaza a studia în detaliu posibilitate.
Se face expertiză tehnică, prin care se constată că acesta corespunde rigorilor în construcție, cu act de recepție și se nregistreqză la OCT.
Totuși, primordial urmează a fi studiat în ce măsură este admisibil înregistrarea... mai detaliat cît si existența construcție.
Am înaintat o poziție preventivă.
Contrar fiind aplicabil situației cele menționate de coleg.

23 septembrie 2018