Am o amenda; pot sa apelez sa fac lucru in folosul statului?

27 iulie 2017 38

Buna ziua. Am o amenda prin judecată. La judecată am ales amenda in loc de lucru in folosul statului, dar nu pot să-mi găsesc loc de munca. Pot sa ma adresez la judecată sa iau lucru in folosul statului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, Alexandru!

Daca a expirat 30 de zile de la data stabilirii pedepsei sub forma amenzii, atunci, in mod normal, documentul executoriu cu incasarea sumei amenzii este transmis spre executare executorului judecatoresc. In acest caz puteti informa executorul despre imposibilitatea executarii pedepsei sub forma amenzii si, acesta din urma va... mai detaliat solicita instantei de judecata inlocuirea pedepsei sub forma amenzii cu munca neremunerata in folosul comunitatii.

Potrivit alin.7 art.64 din Codul penal, in cazul în care condamnatul nu este în stare să plătească amenda stabilită ca pedeapsă principală sau complementară, instanţa de judecată poate, potrivit prevederilor art.67, să înlocuiască suma neachitată a amenzii cu muncă neremunerată în folosul comunităţii, calculîndu-se 60 de ore de muncă neremunerată în folosul comunităţii pentru 100 unităţi convenţionale de amendă.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

28 iulie 2017