Am o datorie ajunsa la executor, dar nu ma aflu in tara

19 februarie 2023 427

Buna ziua. Am restante la credite si titlul executoriu a ajuns la executor. Nu detin niciun fel de imobile ale mele, am viza de resedinta in casa parintilor. Ce poate urma? In prezent ma aflu peste hotare, unde am plecat la munca ca sa restitui datoria in marime de 58.700 lei. Pot sa ma inteleg cu executorul? Daca el cere sa achit imediat intreaga datorie, ce poate urma?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nicoleta.
Luaţi legătura cu executorul. Discutaţi despre eşalonarea plăţilor şi începeţi lunar să achitaţi cîte cît puteţi pentru ca executorul să nu întreprindă mai multe măsuri în procedura de executare (fiecare acţiune în plus a executorului costă).
Executorul la primirea documentului executoriu va aplica măsuri de asigurare, se va aplica... mai detaliat sechestru pe toate conturile bancare care le deţineţi, etc.
La suma de 58700 lei se va adăuga 10% (5870lei) onorariul executorului + cheltuielie de executare.

19 februarie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Nicoleta! Cu oricare executor judecatoresc puteti sa va intelegeti, doar ca intelegerea trebuie respectata cu strictete. Pot sa va ajut in cazul dvs. Telefonati 069049267

20 februarie 2023