Am o datorie de 60 de mii de lei la bancă

22 mai 2019 184

Bună ziua. Am o datorie de 60 de mii de lei la bancă. Executorul judecătoresc a pus sechestru pe cardul meu salarial. Precizez că salariul este unica mea sursă de venit. Ce aș putea face ca să fie scos sechestru? Există o metodă de a conveni cu executorul ca să fie oprită o anumită sumă din salariu pentru stingerea datorie la bancă, dar în același timp să am și eu acces la o parte din bani pentru cheltuielile proprii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
nu trebuie să conveniți cu executorul, ci executorul urmează să își execute activitatea în limita legală.
Nu este posibil de a bloca întreg salariul după cum ați enunțat, mai jos vedeți cuantumul admisibil
Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
... mai detaliat (1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

Dacă executorul nu se conformează, vă îndemn să depuneți o plîngere la Uniunea executorilor http://www.unej.md/#footer și una la ministerul justiției Direcția profesii libere, astfel va fi pus la punct.

22 mai 2019