Am o întrebare privind vamuirea mașinii

26 septembrie 2018 279

Bună ziua. Detin un automobil înmatriculat în România. L-am radiat de acolo ca să-l vamuiesc în MD. Aici, pe lângă faptul că mi-au calculat o suma de 14.200 lei pentru un motor de 1.086 cm cubi, m-au pus să achit amenda de 2.000 lei pentru depășirea perioadei de 180 zile pe teritoriul MD. Pe lângă asta, trebuie sa plătesc 180 euro pentru vinieta pe o jumatate de an înainte. Menționez că în aceste 192 zile cât m-am aflat în Moldova, am plătit cu regularitate vinieta. Am și cerurile. Sunt aceste sume legale ori nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Referitor la accizul pentru automobil, ar putea fi justificata suma de 14 mii lei chiar si la aceasta capacitate a motorului. Posibil automobilul Dvs e fabricat in anul 2008? Vedeti aici puteti afla accizul exact, in dependenta de a.f. - http://vama.md/calc/public/auto
Cu referire la vinieta - clarificati acest aspect cu organul... mai detaliat vamal, prezentand cecurile. Daca ati achitat la timp si in marime deplina - pretinderea sumelor respective nu este justificata.

26 septembrie 2018