Am o problema cu vecinii de deasupra

3 mai 2018 108

Bună ziua. Am o problema cu vecinii de deasupra. A început să curgă canalizarea, vecina era plecata peste hotare, în apartament traia tatăl ei, care mereu e în stare de ebrietate. Am apelat la sora ei sa hotărâm problema. Sora ei a tărăgănat întâlnirea, dar într-un final a venit și am decis de comun acord sa reparam ca era vorba de conexiunea ce ne leagă pe ambele părți. Sora ei mi-a lăsat cheia dimineața cind meșterii au început treaba. Deoarece stăpână era peste hotare, am achitat eu cu promisiunea ca stăpână vine în doua zile și-mi întoarce cheltuielile. Vecina s-a întors, dar nu vrea sa-mi achite, deoarece ma acuza ca e vina mea, deoarece cu 5 ani în urmă ea a dorit sa schimbe, dar eu aveam doua luni după reparație și am refuzat, dar eu cind am făcut reparații la fel nu am putut sa schimb deoarece în apartament era doar tata ei în aceiași stare de ebrietate. Cum procedez mai departe? Va rog mult un ajutor. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În primul rând Dvs trebuie să restituiți cheile de la apartament Doamnei pentru a evita careva neplăceri de ordin juridic.
Referitor la cheltuielile suportate ar fi fost cazul să încheiați un acord cu vecina (Dna care este proprietar sau cu reprezentantul ei legal).
Cu regret nu aveți careva acte ce confirmă poziția... mai detaliat dvs, iar în caz că vă adresați instanței de judecată acțiunea dvs poate fi respinsă. Mai mult ca atât acțiune se întaintează față de proprietarul bunului.

4 mai 2018