Am parte din apartamentul mamei decedate daca nu am participat la privatizare?

3 martie 2019 37

Buna ziua. Asa o intrebare: suntem 2 surori, mama noastra a decedat si nu a facut pe niciuna din noi documente pe casa. La privatizare a participat numai sora mea. Spuneti-mi, va rog, eu am parte din acest apartament daca nu am participat la privatizare?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Olga,
VĂ recomand să mergeți la Direcția Generală Economie, Reforme și Relații Patrimoniale pentru a obține certificatul care atestă persoanele care au participat la procedura de privatizare.
În cazul în care se adeverește cu certitudine că nu ați participal la privatizare atunci dvs aveți dreptul la 1/2 din averea succesorală, iar... mai detaliat cealaltă soră are și ea dreptul la 1/2.
În final Dvs o să dețineți 1/4 din tot întregul, iar sora Dvs 3/4 din bun.

4 martie 2019