Am pierdut contractul de vânzare-cumpărare a automobilului

18 iunie 2018 83

Am pierdut contractul de vânzare-cumpărare a automobilului. Recent am fost implicat într-un accident rutier, automobilul nu mai poate fi reparat. În cazul adresării în judecată în mod civil pentru restituirea pagubei am nevoie să demonstrez valoarea cu care l-am cumparat. Unde pot obține un dublicat al contractului original?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Mihail,
De fapt, potrivit prevederilor legale trebuie să depuneți o cerere în adresa asigurătorului, care urmează să efectueze o evaluare a prejudiciului. Dacă nu sunteți de acord cu mărimea acestuia puteți solicita, dar nu așteptat foarte mul, ci adresați-vă imediat la alți evaluatori și solicitați evaluarea prejudiciului de către aceștia.
Contractul... mai detaliat la fel ar fi o probă, mai ales dacă a fost autentificat notarial. Dacă a fost întocmit la notar, adresați-vă notarului dat, sau celui ce a vândut automobilul.

19 iunie 2018
  • Jurisconsult

D-n Mihai, ca atare DVS vă limitaţi în prejudiciu cauzat, de contract nu este necesar. În caz dacă automobilul DVS nu este asigurat, DVS vă adresaţi la o staţie tehnică lecenziată să vă facă calculele prejudiciului şi după aceia în instanţă.

19 iunie 2018