Am pierdut un obiect luat in chirie

9 iunie 2020 20

Buna ziua. Ceva timp in urma am luat in chirie un obiect de la alta persoana, am intocmit un contract. Din pacate, obiectul l-am perdut si acum persoana ceea s-a plans la politie. Acum sunt chemat la ofiterul de investigatie sa scriu declaratie cum s-a petrecut totul. Ce se poate intampla in asa caz? Poate sa ma retina dupa ce scriu declaratia?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Eugen!

În nici un caz nu dați careva explicații, nici verbal nici în scris, absolut deloc!

Dvs sunteți obligat fie să restituiți bunul îprumutat, fie un bun identic(similar) cu aceleași caracteristici, fie contravaloarea bunului având în considerare prețul de piață a bunului.
În cazul în care refuzați Împrumutătorul vă poate acționa în... mai detaliat instanța de judecată în vederea reparării prejudiciului cauzat acestuia, inclusiv a compensării venitului ratat, cât și a prejudiciului moral pentru deranjul cauzat acestuia urmare a nerestituirii bunului în termen, deoarece l-ați pierdut.

Succes.

9 iunie 2020