Am platit cu intarziere telefonul, cumparat in credit, dar oricum ma ameninta cu judecata

17 martie 2017 67

Miam luat un telefon in credit, am intirziat cu 2 luni sa-l platesc, apoi l-am platit. Apoi nu stiu ce s-a intimplat ca mi-au dat 10 zile ca sa platesc tot telefonu. De nu - ma da la judecata. De ce?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Consultati contractul pe care l-ati incheiat in momentul procurarii telefonului mobil si contractarii creditului in acest sens. In special, vedeti care sunt consecintele in cazul in care Dvs intirziati sa achitati rata lunara a creditului. Creditorul probabil si-a rezervat dreptul sa declare scadenta intreaga suma a creditului si sa solicite... mai detaliat restituirea intregala a sumei imprumutate, eventual si a dobinzii aferente.

17 martie 2017