Am plătit pensie alimentară 5 ani, dar testul ADN a demonstrat că nu sunt tatăl biologic al copiilor în cauză

14 aprilie 2023 105

Bună ziua! Am divorțat 5 ani în urmă și de atunci am achitat pensie alimentară pentru 2 copii. Recent, am făcut test ADN care a demonstrat că nu sunt tatăl biologic al celor doi copii. Având în vedere aceste circumstanțe, este posibil să cer restituirea banilor achitați cu titlu de pensie alimentară?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Nu.
Codul de executare prevede:
Articolul 160. Cazuri de limitare a întoarcerii executării
Nu se admite întoarcerea executării în cauzele de încasare a pensiei de întreţinere, de reparare a prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin altă vătămare a sănătăţii, precum şi... mai detaliat prin pierderea întreţinătorului, cu excepţia cazurilor cînd hotărîrea anulată a fost întemeiată pe informaţii sau pe documente false prezentate de reclamant.

15 aprilie 2023