Am pornit in curtea mea (terenul meu privat) lucrari de amenajare

1 februarie 2021 37

In pornit in curtea mea lucrari de amenajare a teritoriului si am sapat linga gardul comun cu vecinul. Acesta a facut o plangere la primaria satului. Consiliul a decis sa discute aceasta chestiune. Poate consiliul local sa-mi puna conditi sau sa aplice amenzi, daca lucrarile au loc pe terenul meu privat? Nu este vorba de constructii, ci doar amenajare.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului vecin numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Ce... mai detaliat ţine de aplicarea amenzii, nu este de competenţa Consiliului local.

2 februarie 2021