Am primit amenda 3.900 lei si am achitat-o timp de 72 ore

1 mai 2020 138

Buna ziua. Pe data de 13 februarie ora 16:30 am primit o amenda de 3.900 lei. Am platit pe data de 17 februarie jumatate din suma la Victoria Bank. Mi-au spus ca duminica nu este zi lucratoare si nu se socot aceste 24h si am platit luni. Am si cecul la aceasta amenda ca am platit-o. Si acum mi-a venit o scrisoare referitor la aceasta amenda. Duminica se socoate amenda sau nu ?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Art 34 aliniat (3) Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.

În acest caz se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral, cu excepţia cazului în... mai detaliat care a fost contestată decizia de aplicare a sancţiunii contravenţionale şi contravenientul nu şi-a retras cererea de contestare a deciziei, emisă asupra cauzei contravenţionale, pînă la cercetarea judecătorească.

Astfel este vorba de zile lucrătoare, prezentați confiarea achitatii, posibil nu au ajuns datele, de regulă asta e problema, imperfecțiuni ale sistemului.

1 mai 2020