Am primit amenda si am achitat-o

16 aprilie 2019 39

Buna ziua. Am o problema: eram beat si nu aveam permis de conducere si nici numere. Am primit amenda de 600 lei, am achitat-o, dar in continue ma suna politia. Ce sa fac si ce drepturi am?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna FRUNZA

În dependență de gradul de alcoolemie depistat în urma testării alcooloscopice, Dvs puteți fi atras la răspundere penală sau contravențională.
Dvs sunteți sigur că vi s-a întocmit un proces-verbal cu privire la constatarea contravenției doar?
În cazul în care gradul de alcoolemie era mai mare decât norma admisibilă în privința Dvs... mai detaliat trebuie să fie pornită urmărirea penală.

Urmează să vă prezentați la poliție. Nu dați nici o explicație scrisă sau verbală. Solicitați întâi de toate să vi se comunice dacă este vorba despre dosar penal, și dacă este vorba despre un dosar penal contractați un avocat, iar dacă nu vi-l puteți permite acesta vă va fi acordat gratuit de stat.

16 aprilie 2019