Am primit instiintare cum ca as fi comis o contraventie rutoera, desi in acea zi ma aflam in cu totul alt loc

5 ianuarie 2020 37

Pe 5.01.2020 mi-a venit o scrisoare precum ca eu pe data de 16.12.19, ora 13.48 am incalcat limita de viteza (10-20 km/h) pe str. Alba Iulia in mun. Chisinau. In realitate, in acea zi ma aflam in or. Causeni si la ora 14.00 am inceput antrenamentul, iar masina era cu mine in Causeni. Am martori care pot confirma cele spuse de mine. Cum sa procedez mai departe?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
la caz, mergeți la centrul de monitorizare și expuneși situația, puteți solicita înregistrarea foto sau video a încălcării, dacă cu adevărat nu sunteți dumneavoastră nici automobilul, cauza urmează a fi încetată.
Dacă agenții constatatori refuză și vă întocmesc proces verbal de sancționare, sunteți în drept să contestați si în acest sens... mai detaliat să prezentați toate probele. Contestația se depune în 15 sin data cînd ați făcut cunoștință cu decizia de sancționare.

6 ianuarie 2020