Am primit mostenire de la tatal meu un apartament cu datorii mari

20 noiembrie 2019 77

Buna ziua. Sunt mama a trei copii eu am primit mostenire de la tatal meu un apartament. Apartamentul este cu datorii, iar acum executorul ma ameninta ca daca nu achit, scoate apartamentul de vanzare. Eu am deschis dosarul de mostenire deja. Am vorbit cu executorul ca sa achit in rate, dar el nu e de acord, vrea toata suma odata (47.000 lei). I-am propus sa imi dea o luna la dispozitie sa iau un credit ca sa-i dau toata suma odata, dar el nu vrea. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac in cazul acesta? Cum sa procedez?Multumesc mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Contractarea unui credit durează 2-4 zile maxim pe când executorul are necesitate de cel puțin vreo 3 săptămâni ca să aibă loc licitația de vânzare a bunului. Or, pentru vânzarea la licitație este necesară evaluarea pumnului, publicarea avizului în Monitorul Oficial și alte chestiuni procedurale.
Intre timp achitați cât puteți.

20 noiembrie 2019