Am primit procesul-verbal contraventional prin posta

15 decembrie 2018 201

Buna. Am primit procesul-verbal contraventional prin posta, adus la usa de postas ca scrisoare recomandata. Tot in ziua ceea am plecat la inspectorat, unde mi-a fost intocmit procesul pentru a lua cunostinta cu cauza si datele, sau detaliile de rezolvare a cazului in care nu ma consider a fi vinovat. In decursul a 4 zile in care am umblat pe drumuri de la data in care am luat cunostinta cu procesul-verbal, nu au vrut sa imi acorde cele 3 zile si dreptul de a face o contestatie. Motivul este ca a trecut termenul de 15 zile de la intocmirea procesului-verbal, pe care eu l-am primit in decurs de 11 zile din cauza oficiului postal, ca sa fiu trimis de inspectorat la posta sa iau explicatia, care dupa cum mi s-a spus, va veni in decurs de 2 saptamani pentru a le arata lor de ce sa am dreptul la contestare. Vreau sa aflu cum pot sa procedez si la cine sa apelez sau la cine trebuie sa scriu o contestatie pentru ca termenul de 30 zile expira in 8 zile.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Aveti 15 zile pentru a contesta procesul-verbal, de la data la care l-ati receptionat de la postas.
Contestatia se depune la inspectoratul din cadrul caruia face parte agentul constatator care a emis procesul-verbal.
Nu aveti de ce sa prezentati la Inspectorat dovezi de la posta.
Odata ce veti depune... mai detaliat contestatia, acestia au obligatia de a remite cauza spre examinare in judecata.
In instanta va veti proba contestatita. In plus, data la care ati primit procesul-verbal este inscrisa pe avizul de receptie, deci nu este necesar ceva suplimentar.

16 decembrie 2018