Am procurat auto care a fost avariat

8 octombrie 2018 44

Pe 08 octombrie 2018 am procurat auto in baza de procura de la un cetatean. La distanta de 3 ore de la procurare am solicitat sa-mi fie restituiti banii, deoarece am depistat acte care confirma ca automobilul a fost intr-un grav accident, fapta ascunsa de proprietarul vehicolului, care mi-a dat asigurari ca mijlocul de transport este ideal si nu a fost avariat. Proprietarul vehicolului a refuzat categoric sa restitue banii, motivand ca nu are cu mine contract de vanzare-cumparare si nu mai vrea sa ma vada! Care pot fi actiunile mele? Dupa posibilitate, rog sa fiu contactat sa-mi fie explicate detalii.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Eugen,
Ați putea să vă adresați la Poliție pentru escrocherie și anume pentru faptul ca vi s-a vândut un automobil care a fost avariat în trecut, or Dvs ați procurat automobilul anume pentru caracteristicile acestui bun, în prealabil fiind informat că autoturismul nu a fost implicat în careva accidente.
Atenție! La... mai detaliat poliție și procuratura sa descrieți lucrurile asa precum au fost în realitate, nu inventați, nu ascundeți sau denaturați lucrurile,redați exact asa cum a fost.
Acțiunile respectivului pot fi încadrate ca escrocherie art. 190 alin. (1) Cod penal RM.

9 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

De asemenea, sunteți în drept să înaintați împotriva vânzătorului o acțiune în instanța de judecată pentru a vă recupera banii.

9 octombrie 2018