Am procurat de la o persoană un automobil si la doar 1 lună s-a defectat motorul

5 iunie 2018 46

Salutare! Am procurat de la o persoană un automobil si la doar 1 lună s-a defectat motorul. Il pot trage la răspundere pe fostul proprietar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

este deficil de prezumat din ce și a cui cauze s-a defectat motorul deoarece cauza poate fi una survenită ulterior după achiziționarea lui. Totuși, vănzătorul este obligat prin prisma legii să vă vândă bunul lipsit de vicii, iar dacă ascunde acest fapt poate fi obligat la plata despăgubirilor.

Pentru... mai detaliat stabilirea acestor circumstanțe urmează să efectuați o expertiză a cauzei defecțiunii pentru a putea stabili acțiunele care le aveți în drept a fi întreprinse deoarece legilația noastră în vigoare nu oferă un termen de garanție a mașinilor second-hand prin care vânzătorul să fie răspunzător față de cumpărător. De aceea urmează de stabilit dacă bunul va fost vândut lipsit de evicțiuni sau nu.

5 iunie 2018