Am procurat o locuinta, iar dupa jumate de an persoana care ne-a vandut-o isi doreste bunurile din ea

17 mai 2019 54

Buna ziua! Am procurat o casuta mica jumate de an in urma si persoana care ne-a vindut-o a venit cu o masina ca sa incarce tot ce avea in ea - bucatarie si alte lucruri. Noi insa nu ne-am inteles ca ea va veni si isi va lua bunurile, pe care le-am aruncar la gunoi, fiindca erau in stare rea. Acum persoana ne spune ca ne va lua casa. Are vreun motiv s-o faca?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Drepturile și obligațiile vînzatorului cit și a cumpărătorului sunt enunțate expres în contract, urmează a fi studiat contractul.
Dacă nu sunt careva obligații suplimentare, conform regulii generale, se consideră că casa a fost transmis inclusiv cu accesorii sau bunuri ce le conținea în interiorul acestuia.
Toate condițiile suplimentare urmează a fi... mai detaliat expres stipulate, iar cele invocate nu oferă temei de a solicita restituirea bunului.

18 mai 2019