Am procurat o masina cu numere de Germania

19 februarie 2019 174

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am procurat o masina cu numere de Germania. Ce pot sa fac ca sa pot sa tin masina mai mult de 180 de zile pe teritoriul RM? Masina este procurata aici in Moldova, nu am venit eu cu ea.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
automobilelel cu numere străine, nu pot fi obiectul vînzări, chiriei sau altor acte de dispoziție, presimt că nu aveți la mînă un act ce vă confirmă dreptul de proprietate asupra automobilului, ci doar o procură, care nu oferă drept de proprietate.
pentru a te afla pe teritoriu RM mai mult... mai detaliat de 180 zile, urmează ca auto să fie introdus de un nerezident, cu acte de identitate din altă țară.
Dacă auto a fost introdusă de cet RM în țară, ultimul se va întîlni cu probleme, anume nu va putea introduce alte auto în RM pînă nu îl va scoate pe acesta, sau pînă nu achită contravaloarea.
Totodată, dacă veți fi stopat de serviciu mobil al serviciu vamal, mașina vă poate fi ridicată.

7 iunie 2019