Am procurat un autoturism de la un prieten pe procură generală

11 ianuarie 2022 20

Buna ziua. Am procurat un autoturism de la un prieten pe procură generală. Peste un an și jumătate prietenul a decedat, iar eu nu am inmatriculat automobilul pe numele meu. Când am mers ca să înregistrez automobilul, mi-au spus că trebuie moștenitor și că toate actele sunt anulate. Prietenul meu are un fiu din prima căsătorie, cu a doua soție nu a fost căsătorit oficial. Am discutat cu fiul său, însă acesta nu vrea să știe nimic, nici să se implice. Pot mama si frații prietenului să deschidă moștenire și să înregistreze automobilul pe numele meu? Unde trebuie să se adreseze și ce acte le-ar trebuie? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Iurie, de o dată le adresați o cerere lor, unde să mențineți celea declarate în mesaj și mai apoi în instanța de judecată.

12 ianuarie 2022