Am procurat un inel din aur

8 iulie 2017 85

Vreau sa stiu daca pot sa-l returnez chiar a doua zi.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Prin prisma art. 14 al Legii privind protecția consumatorilor, puteți face acest lucru .
( http://lex.justice.md/document_rom.php?id=546986A0%3A88685EC5 )

Consumatorul este în drept să ceară vînzătorului, în termen de 14 zile, înlocuirea unui produs nealimentar de calitate corespunzătoare cu un produs similar celui procurat dacă acest produs nu-i convine ca formă, gabarite, model,... mai detaliat mărime, culoare sau dacă nu-l poate utiliza conform destinaţiei din alte cauze.
(2) Dacă produsul necesar pentru înlocuire lipseşte, consumatorul are dreptul să rezilieze contractul, iar vînzătorul este obligat să-i restituie contravaloarea produsului.
(3) Cererea consumatorului de a i se înlocui produsul sau de a i se restitui contravaloarea lui urmează să fie executată dacă produsul nu este utilizat, nu şi-a pierdut calităţile de consum şi dacă există probe că a fost cumpărat de la vînzătorul respectiv.

9 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, Vadim!

Anterior (pana la 16.06.2017) articole de bijuterie faceau parte din Lista produselor care nu puteau fi inlocuite cu produse similare. Acest lucru era stipulat in Anexa nr.2 din Hotararea Guvernului RM cu privire la aprobarea Regulilor de înlocuire a produselor nealimentare şi a termenelor de garanţie, nr.1465/2003.

Ulterior, prin... mai detaliat Hotararea Guvernului RM cu privire la abrogarea unor hotărîri ale Guvernului, nr.420 din 12 iunie 2017, a fost abrogata Hotararea Guvernului nr.1465/2003, astfel incat astazi sunt valabile regulile generale de inlocuire a articolelor de bijuterie, stabilite la art.14 din Legea RM privind protectia consumatorului, nr.105/2003.

Articolul 14. Înlocuirea produsului de calitate corespunzătoare
(1) Consumatorul este în drept să ceară vînzătorului, în termen de 14 zile, înlocuirea unui produs nealimentar de calitate corespunzătoare cu un produs similar celui procurat dacă acest produs nu-i convine ca formă, gabarite, model, mărime, culoare sau dacă nu-l poate utiliza conform destinaţiei din alte cauze.
(2) Dacă produsul necesar pentru înlocuire lipseşte, consumatorul are dreptul să rezilieze contractul, iar vînzătorul este obligat să-i restituie contravaloarea produsului.
(3) Cererea consumatorului de a i se înlocui produsul sau de a i se restitui contravaloarea lui urmează să fie executată dacă produsul nu este utilizat, nu şi-a pierdut calităţile de consum şi dacă există probe că a fost cumpărat de la vînzătorul respectiv.

9 iulie 2017