Am restante la plata chiriei - la ce ma pot astepta?

6 martie 2017 37

Inchiriez un apartament de 4 luni. Cu ultima luna intirzii cu plata. Stapinul apartamentului ma poate da afara din apartament si daca ma poate da in judecata. Daca da - ce consetinte pot fi?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Daca nu ati incheiat cu locatorul (proprietarul apartamentului) un Contract de locatiune in scris care sa prevada consecintele in caz de neplata in termen a chiriei pentru apartament, ne vom adresa normelor juridice relevante. Conform Codului Civil Locatorul este in drept sa rezilieze contractul de locatiune incheiat verbal cu Dvs.... mai detaliat daca nu achitati chiria pe parcursul a 3 luni dupa expirarea termenului de plata, decit daca ati convenit altfel verbal. Locatorul este in drept inclusiv sa va dea in judecata, dupa ce solicita achitarea de catre dvs. a platii restante si dvs. refuzati sau lasati fara raspuns solicitarea lui.

7 martie 2017