Am semnat un contract cu salon cosmetologic pentru un an de zile

6 iulie 2017 43

Am semnat un contract cu salon cosmetologic pentru un an de zile. Cum am ajuns la asta? M-au sunat si mi-au propus o ora de frumusete gratis. Desigur ca am profitat de aceasta.Akolo practic ora de frumusete nu a fost, dar ora psihologica in skimb. Ei m-au convins sa semnez cu ei un contract pentru un an de zile, in care intra 16 ore de frumusete. Contractul este skump. Cind am iesit din salon am inteles ca am facut o gresheala foarte mare si imi pare rau. Inka nu am facut nici o procedura si as vrea sa skap de ei. Acest abonament este de 11580 lei. Este prea mult pentru mine si imposibil la moment. Am inteles ca e posibil de rupt contractul, insa ei mi-au dat niste produse si akasa, pentru ingrijirea pielii. Ei produsele nu le primesk inapoi, tre we achitat. As vrea sa le achit, insa pentru ele ei cer 4000 de lei. Pentru 3 produse. Care in realitate sunt maximum 1500 de lei. Ce sa fac? Ajuta-tima va rog. As putea sa fac ceva in folosul meu?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Desheli ? Grand Hall ?
daca da ...https://www.rise.md/articol/camera-ascunsa-doc-clienti-vip-pe-credite-2/
aici investigatia Rise cu privire la schemele lor psihologice !
Daca a-ti despachetat cutiile cu cosmetica , nu mai puteti returna bunurile ,si ve-ti fi obligata sa achitati suma data , insa intr-un numar mare de persoane , victime ca dstra s-au adresat... mai detaliat la Agentia pentru Protectia Consumatorului cu plingere , ceea ce va sugerez si dstra in mod urgent ! Ulterior plecati la ei si solicitati rezilierea contractului in ce privesc procedurile sus-numite , in ce priveste bunurile procurate insa ,daca au fost folosite/deschise , va trebui totusi sa le achitati , la pretul convenit in contractul bilateral !
Fiti prudenti , pe viitor incercati sa cautati in internet informatii despre produsele care va sunt propuse , in cazul salonului dat toate portalurile de stiri sunt pline de noutati vis-a-vis de practicile comerciale inselatoare!

6 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Ar fi bine de vazut Contractul. Poti sa-l scanezi si sa-l trimiti pe e-mailul meu. Rezilierea ar trebui operata conform Contractului. De asemenea, obligatia de plata a 4000 lei pentru acele produse trebuie sa reiasa din contract, pentru a putea fi satisfacuta.

6 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu in ultimul rind, pentru ca ai mentionat despre influentare psihologica> Contractul incheiat in baza unei erori sau datorita comportamentului dolosiv al celeilalte parti poate fi declarat nul prin instanta de judecata. Efectul acestei nulitati ar conta pentru tine, in sensul ca nu va mai trebui sa il executi pe... mai detaliat viitor, ci doar sa restitui acele produse.

6 iulie 2017