Am un copil cu un barbat care nu a recunoscut copilul si nu i-a platit pensie alimentara

13 mai 2020 122

In urma cu 17 ani am nascut in Romania un baiat al carui tata biologic nu l-a recunoscut si caruia nu i-a platit niciodata pensie alimentara. Care sunt pasii/variantele pentru a obtine de la acesta plata pensiei alimentare pentru acesti ani? Mentionez ca tatal nu este cetatean al Romaniei sau al altei tari din Uniunea Europeana.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Cu părere de rău este puțin probabil să încasați efectiv careva sume, cu atât mai mult cu cât, nici măcar nu există un document executoriu.

Întâi de toate trebuie de analizat care instanță de judecată este competență sa judece cauza și anume instanța din România, Moldova, țara de origine ori... mai detaliat unde își are domiciliul permanent tatălui, copilului, mamei, cu care dintre a este state copilul are cele mai strânse legături juridice, se iau în considerare circumstanțele concrete ale fiecărui caz în parte.

13 mai 2020