Am un copil, dar in certificatul de nastere nu este indicat cine e tatăl

27 decembrie 2019 80

Buna ziua. Am un copil si in certificatul lui de nastere nu este indicat cine e tatăl. Nu am fost căsătorită cu persoana in cauza, insa acum el se vrea sa aiba acces la copil. Eu, insa, imi doresc să-l decad din drepturile părintești, fiindcă el timp de șase ani nu a oferit nimic copilului. Va rog foarte mult sa imi dati un sfat cum sa rezolv aceasta problemă.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca nu este înregistrat în calitate de tată în certificatul de naștere, nu puteți decădea din drepturile părintești, deoarece formal, nu este tată, astfel nici nu e in drept să pretindă la ceva.

27 decembrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Galina, DVS trebue să vă adresați în instanță să fie recunăscut în caslitate de tată pe persoana, care silicită întrevedere cu copilul, dar nu e rostul. El trebue să se gîndească la așa ceva.

29 decembrie 2019