Am un copil de 11 ani

20 iunie 2022 254

Bună ziua. Am un copil de 11 ani, cu tatăl căruia nu am fost căsătorită. Cu toate acestea, copilul poartă numele tatălui. De 7 ani sunt căsătorită cu alt bărbat. În toată această perioadă, tatăl copilului se vedea cu acesta, îl lua la el când dorea. Acum, însă, au început problemele. De exemplu, tatăl vrea să ia copilul în vacanță peste hotare fără acordul meu și mă amenință că va apela la un avocat ca să obțină ce vrea. El nu a contribuit la întreținerea copilului, dar acum, când s-a pus pe picioare, și-a amintit că are copil. Ce-i de făcut?

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Tatăl biologic are dreptul de a pleca cu copilul peste hotarele RM, în vacanță, fără acordul dvs.
Dvs.puteți solicita întocmirea unui grafic de întrevederi a tatălui cu copilul, pentru a evita careva înțelegeri.

20 iunie 2022