Am un credit, n-am achitat.

28 noiembrie 2018 102

Buna! Intrebarea mea este: am un credit, n-am achitat. Sunt sunata de doua luni ca voi fi data in judecata. Acum ma suna ca vor veni si ma vor da afara din casa. Spuneti-mi, va rog, nu am primit nicio citatie la judecata - poate fi asa sa fiu scoasa din casa, asa dintr-o data?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu poate fi asa ceva.
Nici acum, nici in viitorul apropiat.
Vor avea o hotărâre judecătorească, dupa care executorul judecătoresc va aplica sechestru pe bunurile Dvs., Si datotia se va incasa in primul rand din alte bunuri- de exemplu din salariu (20% lunar), din banii care ii aveti in conturi bancare.
Doar in... mai detaliat mod exceptional, ca ultima masura, si dupa ce au fost intreprinse masuri alternative - executorul ar putea scoate la vinzare bunul imobil in care locuiti.
***
Tot ce e scris mai sus e aplicabil numai daca nu aveti incheiat un contract de ipotecă.

28 noiembrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Juriștii companiilor folosesc deseori astfel de tehnici pentru a îngrijora debitorii întru găsirea soluțiilor rapide de a întoarce împrumut pentru a evita consecințele descrise de aceștia care deseori nu sunt reale la moment.

29 noiembrie 2018