Am un credit neachitat

11 decembrie 2018 288

Buna ziua. Am un credit neachitat. Sunt mama singura, nu am casa mea. Nu pot achita acum datoria si ma suna si imi zic ca ma vor da in judecata si voi face 2 ani de inchisoare daca nu achit. Ce mi se poate intampla?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

Pentru început trebuie să vă menționez că amenințarea cu 2 ani de închisoare este una aberantă. Pentru neachitarea creditului nu puteți fi trasă la răspundere penală.

În caz că creditul a fost luat de la Bancă Comercială atunci ei o să aplice procedura de incasare a creditului și a... mai detaliat penalităților prin intermediul instanței de judecată.

În caz că ați luat credit de la o organizație de microfinanțare atunci ei, o să apeleze la companiile de colectare a datoriilor, care ulterior o să se ocupe cu incasarea datorii de la Dvs.

În orice caz Dvs. urmează să achitați creditul contractat.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

12 decembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Suplimentar va comunic faptul ca pedeapsa cu inchisoarea poate fi aplicata doar in cazul in care nu executati hotarirea judecatoreasca prin care ati fost obligata sa achitati creditul. In cazul in care nu aveti, cu siguranta nu veti fi trasa la raspundere penala/contraventionala.

12 decembrie 2018