Am un credit si nu pot sa-l achit in situatia de actuala

27 martie 2020 124

Buna ziua. Am un credit si nu am cu ce sa-l achit, din cauza ca nu avem de lucru, mi-au zis sa stau acasa pentru ca este cod rosu de covid-19. Ma suna creditorul si insista sa achit pana pe 31 martie, altfel o sa creasca penalitati, dar nu am cum sa-l achit. Nu stiu ce sa fac, nu am bani.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

Dacă ați luat creditul de la o bancă, atunci contactați banca, acum ele oferă posibilitatea de amînare a ratelor și nu calculează penalitățile. Dar, este nevoie de cererea Dvs.

Organizațiile de microfinanțare la moment nu au anunțat asemenea facilități, însă, se discută ca CNPF-ul să instituie asemenea recomandare... mai detaliat pentru piața nebancară.

28 martie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Actualizat.

29 martie 2020
  • Jurisconsult

Este greșită soluția Domnul Avocat Stagiar. În situația respectivă nu este aplicabil art.904 Cod Civil, or, nu exista un impediment în achitarea creditului. Debitorul are posibilitatea de achitare online, la sucursala sau prin transfer. Toate aceste servicii sunt disponibile și nu au fost sistate.

Astfel, obligația de plata a creditului nu... mai detaliat este afectată de situația epidemiologică.

Alt moment este faptul că băncile au mers la întîmpinarea clienților sai și au oferit posibilitatea de amânare a ratelor. Asta este bazat pe principiul de bună-credință, nu și pe art.904 Cod Civil.

Băncile acordă posibilitatea de amînarea 3 rate la credit cu redistribuirea acestor sume pentru următoarele rate din grafic. Pentru aceasta este nevoie de contactat Banca unde aveți creditul și de depus o cerere.

30 martie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Actualizat.

2 aprilie 2020