Am un frate condamnat la inchisoare

29 iunie 2019 42

Buna. Am un frate care a fost condamnat in 2014 pe art. 186 alin. (2), art. 187 alin. (2) și art. 287 alin. (2) CP la 2 ani 6 luni conditionat, iar in 2016 a avut un accident (art. 264 alin. (4) CP) și a fost condamnat la 7 ani de inchisoare de tip semeinchis. Este oare posibil de scris cerere de amnistie? El a savarsit infractiunile pentru care a fost condamnat conditionat la 17 ani, iar accidentul l-a avut la 20 de ani. Unde si cum si ce trebuie sa scrie?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Nu este posibil, cel putin din considerentul ca infractiunile prevazute la art.187 alin.2 si art.264 alin.4 Cod penal intra in categoria infractiunilor pentru care nu poate fi aplicata amnistia.

29 iunie 2019