Am vandut masina

15 iunie 2020 34

Am vandut masina si i-am dat noului proprietar procura. Unde trebuie sa ma adresez pentru a declara acest fapt ca sa nu-mi vina mie amenzile acasa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Problema e ca in cazul oferirii unei procuri, nu se consideră ca ati vindut ceva, vinzarea se face la notar sau la asp pentru a face co tract de vinzare cu ulterioara inregistrare astfel daca persoana nu merge sa înregistreze auto pe numele propriu, veti primi continu amenzile cit si... mai detaliat posibile si alte consecințe.
http://asp.gov.md/node/1854

15 iunie 2020