Am vandut o masina cu numere de Cehia

11 octombrie 2019 582

Bună ziua. In 2018 am vandut o masina cu numere de Cehia unui cunoscut. El mi-a spus ca o va devama isi va bate capul, dar masina era intrata in tara de mine. Peste catva timp, a accidentat-o si nu a făcut nimic. Acum mie mi-a venit scrisoare de la vama. Ce am de făcut, ma ajuta cineva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
urmează a fi scos auto din țară, or vînzarea efectuată nu are nici o valoare, deoarece contravine normelor codului vamal cît și legii privind introducerea și scoaterea bunurilor de pe teritoriul RM.
Puteți încerca să prezentați probe serviciului vamal, pricind faptul distrugerii totale a auto, posibil va servi temei de aplanare... mai detaliat a situației, contrar, urmează sa scoateți auto de pe teritoriu RM, ne executarea obligației se va solda în orice caz cu amendă, și obligare de achitare a contravalorii auto.

15 octombrie 2019