Am vindut masina prin contract de vinzare cu dreptul de rascumparare unui cetatean pentru a activa in taxi

27 iunie 2017 411

E am vindut masina prin contract de vinzare cumparare cu dreptul de rascumparare unu cetatean pentru a activa cu ea in taxi. Situatia e urmatoare: ca acest cetatean nu mai vrea sa achite nici sa restitue masina, dar cere restituirea banilor inapoi, DAR IN CONTRACT ESTE STIPULAT CA IN CAZUL CA NU SE ACHITA LA TIMP SAU NU E DEACORD BANII RAMIN LA VINZATOR. CUM SA PROCEDEZ IN CAZUL DAT?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Aveţi 2 opţiuni:
1) îl acţionaţi în judecată şi cereţi încasarea silită a datoriei restante; sau
2) declaraţia rezoluţiunea contractului (desfaceţi contractul) printr-o notificare - important este să aveţi dovadă scrisă certă că el a primit declaraţia de rezoluţiune. Din momentul primirii declaraţiei, el are obligaţia legală să restituie automobilul şi... mai detaliat să îl reînregistreze pe numele dvs. Dacă el refuză, vă adresaţi în instanţa de judecată.

28 iunie 2017