Am voie sa aplic amenda contraventionala, daca acea contraventie a fost comisa in prezenta mea?

25 mai 2020 56

Eu activez in politie. Am avut un caz cand in timpul serviciului ma aflam la o sedinta a consiliului local, unde in prezenta mea si mai multor persoane, un consilier a i-a adresat unei persoane vorbe urate ce au lezat demnitatea acesteia. Persoana in cauza a depus plangere pe acest caz. Eu am pornit procedura contraventionala si am aplicat pedeapsa cuvenita, mai exact amenda. INTREBAREA: eu am avut drept sa pornesc procedura si sa aplic amenda, daca tot conflictul a avut loc in prezenta mea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Desigur dvs din oficiu va autosesizați și aplicați sancțiunea potrivit constatărilor avute loc față de dvs sau în flagrant așa zis.

26 mai 2020