Am voie sa scutur afara?

6 noiembrie 2017 45

Buna ziua!
Este stipulata in vreo lege in ce raza a blocului pot scutura afara lenjeria de pat? Stiu ca este interzisa scuturarea de la geamuri, balcoane, etc. Merci!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Chiar daca o sa va spun ca nu cunosc astfel de reglementari , si nu prea am auzit de conflicte in baza scuturarii lenjeriei de pat , nu cred ca prejudiciati pe cineva atita timp cit o faceti mai departe de bloc fara a lasa oarecare urme sau gunoi !... mai detaliat
Totodata sunt relevante urmatoarele sanctiuni contraventionale :
Articolul 149. Poluarea mediului cu cauzarea de
prejudicii
Poluarea mediului (aerului atmosferic, a bazinelor acvatice de suprafaţă şi subterane, a terenurilor) cu deşeuri industriale, de construcţie sau menajere, cu ape menajere, cu emisii de poluanţi ce au cauzat prejudicii
Articolul 120. Decopertarea şi distrugerea neautorizată a
litierei, a păturii vii şi a stratului superior
de sol fertil
Decopertarea şi distrugerea neautorizată a litierei, a păturii vii şi a stratului superior de sol fertil spre a le folosi în alte scopuri decît cele silvice
se sancţionează cu amendă de la 30 la 40 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice

9 noiembrie 2017