Am vrea sa deschidem un srl

27 iulie 2017 110

Eu sunt moldoveanca casatorita cu un libanez, locuim in md. Casatoriti aici oficial, el are permis de sedere provizoriu. Avem un fiu de 3 ani. Am vrea sa deschidem un srl ceva, o firma mica, o brutarie sau altceva la tara in satul meu natal din r-nul Floresti. Are sotul acest drept? Eu ma cam tem sa nu i se puna bete in roate, el invata limba si pe viitor am vrea sa dam pt cetatenie in md. Are el acest drept sa deschida ceva in md? Ca toate actele sa fie pe numele lui? Si care ar fi procedura? Un telefon de contact, va rog. Astept raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În virtutea interpretării coroborate a prevederilor Legii cu privire la societățile cu răspundere limitată (art. 11 alin. [1]) și a celor din Legea prinvind regimul străinilor în Republica Moldova ( art. 84(1) alin. [1]), completate de inexistența unei interdicții exprese în acest sens, d-voastră aveți posibilitatea înființării unei societăți... mai detaliat cu răspundere limitată!

Numărul de contact îl găsiți la mine în profil!

Succese!

27 iulie 2017