Amanare microcredit

1 aprilie 2024 3

Salut! Mama mea are un credit luat la o organizatie de microcreditare. Ceva timp in urma i-a fost depistat cancer de gr.3. Fiind intr-o situatie de sanatate precara, nu mai poate lucra si nu isi poate onora obligatiile legate de credit. Veniturile mele modeste abia ne ajung pentru a supravietui. Este vreo prevedere in legislatia RM care ne-ar proteja in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Legea 202 din 12-07-2013 privind contractele de credit pentru consumatori nu prevede careva facilități în acest sens. Scrieți o cerere către organizația de microcreditare și expuneți circumstanțele indicate (cu anexarea actelor doveditoare) și solicitați oferirea de soluții pentru mama Dvs care se confruntă cu dificultăți financiare. Aceste soluții... mai detaliat pot include amânarea plăților, restructurarea creditelor sau alte aranjamente pentru a facilita rambursarea în circumstanțe dificile.

1 aprilie 2024