Amanarea platii taxei de stat a paratului insolvabil

1 martie 2017 105

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg o decizie a Curtii de Apel, vizand amanarea platii taxei de stat. Paratul in cazul nostru s-a adresat la Curtea de Apel pentru amanarea platii taxei de stat, deoarece este in proces de insolvabilitate. Aceasta cerere a fost acceptata de catre curte cu formularea "Se amana plata taxei de stat pana la examinarea cauzei in fond si pronuntarea hotararii". La momentul de fata exista o decizie a primei instante, care a fost apoi atacata in Apel si ulterior decizia din Apel, anulata de CSJ. Acum cauza se afla din nou la rejudecare la Curtea de Apel in alt complet de judecata. Puteti sa ma ajutati sa inteleg daca paratul este obligat sa achite taxa de stat inaintea sedintei Curtii de Apel, deorece exista o decizie a primei instante, sau o poate face mai tarziu? Va multumesc mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua,
Plata taxei de stat a fost deja obligatorie la momentul emiterii primei Decizii a Curtii de Apel, din motiv ca odata cu judecarea apelului, a fost examinat definitiv fondul cauzei.
Respectiv, pina la emiterea Deciziei CSJ - piritul trebuia sa achite taxa de stat.
Acum, Decizia Curtii de Apel fiind casata... mai detaliat - nu exista o Decizie definitiva (executorie) pe fondul cauzei. Respectiv - plata taxei de stat la moment nu este obligatorie, decit dupa pronuntarea Deciziei Curtii de Apel in ordine de rejudecare.
Formularea "pina la judecarea fondului cauzei" inseamna pina la pronuntarea deciziei in apel (nu doar iin prima instanta), or recursul nu judeca fondul cauzei.

2 martie 2017