Amenajarea teritoriului

5 iunie 2020 30

Buna! Locuiesc intr-un bloc nou, iar in apropierea lui sunt construite mai multe "sure" - constructii date spre utilizare posesorilor de apartamente de tip vechi fara incalzire, folosite pentru depozitarea lemnelor de foc si a carbunelui. Surele sunt in stare deplorabila si rar utilizate. La fiecare vant mai puternic, le zboara acoperisul peste masinile parcate in apropiere. Nimeni nu isi asuma responsabilitatea pentru ele. Cum pot fi acestea demolate, pentru a amenaja spatiul din apropierea blocului locativ nou? Surele au un termen de exploatare depasit.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru inceput va puteți adresa obligatoriu cu cerere scrisa fata de pretura de sector, cel mal bine cu anexa de probe foto si video, solicitatea in cauza cel mai bine sa fie contrasemnată de mai multi locatari, vecini sau persoane interesate, solicitind demolarea sau intreprinderea de masuri in acest sens.
Daca... mai detaliat constructiile se afla pe teren proprietate publica, APL ar fi cazul sa reacționeze.

5 iunie 2020