Amenda

23 octombrie 2018 109

Buna ziua. Acum ceva timp in urma am primit o scrisoare de la judecata in sensul ca am de achitat o amenda in suma de 1.800 lei pentru internet si cheltuieli de judecata. Intrebarea mea este: pot pleca peste hotarele tarii fara a achita aceasta amenda? Sau am interdictie pana nu o achit? Multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

1. Daca nu a fost aplicată interdicția de a părăsi țara la solicitarea executorului judecătoresc atunci puteți circula liber, mai simplu daca n-ați fost antrenat într-un astfel de proces sau nu va fost adusă la cunoștință o astfel de interdicție atunci aceasta nici nu există.

2. Din speța dvs exista... mai detaliat motive de a crede că hotărârea este pasibilă de a fi atacată cu apel și anume pe motiv daca nu a-ți fost citat în judecată și s-a examinat cauza în lipsa dvs fara a fi aduși la cunoștințe, asta pentru a exclude eventualele cheltuieli de judecată care sunt puse pe seama dvs și dobânzile imputate daca există.

23 octombrie 2018

Dar interdictia poate fi aplicata fara ca eu sa stiu?mersi

24 octombrie 2018