Amendă penală

5 martie 2021 17

Bună ziua. Am fost sancționat cu amendă într-un dosar penal. Au trecut mai mult de 6 luni de la pronunțarea hotărârii și nu mi-a venit nici o hârtie la domiciliu pentru a plăti această amendă. Ce se întâmplă?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Sentința trebuie să fie pe internet. Dvs. trebuie să vă interesați de soarta dosarului, altfel s-ar putea ca să fie schimbată sancțiunea în alta mai aspra.
În caz de eschivare cu rea-voinţă a condamnatului de la achitarea amenzii stabilite ca pedeapsă principală sau complementară, instanţa de judecată poate să înlocuiască suma... mai detaliat neachitată a amenzii cu închisoare în limitele termenelor pedepsei maximale, prevăzute de articolul respectiv al Părţii speciale a prezentului cod. Suma amenzii se înlocuieşte cu închisoare, calculîndu-se o lună de închisoare pentru 100 unităţi convenţionale.

10 martie 2021