Amenda art. 229 alin. 2, 3 CC

24 mai 2020 287

Am fost oprit de politie si amendat pentru ca aveam expirata verificarea tehnica. Conform deciziei Comisiei Exceptionale nr. 15, p. 13, toate certificatele de verificare tehnica expirate dupa data de 12 martie, vor fi prelungite pana pe 30 iunie. De asemenea, am fost amendat pentru lipsa fizica a rca: eu am facut asigurarea online.
Vreau sa intreb: care sunt sansele sa fie anulat procesul-verbal?
P.S. Am vorbit ulterior cu agentul constatator: este un baiat de treaba, m-a rugat sa nu contest procesul-verbal. Asa ca, nu stiu cum sa actionez. Nu vreau sa-i fac probleme, dar pe de alta parte, eu nu am meritat amenda. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Agentul constatator a înțeles greșeala, dar nu trebuie să faci cuiva favoruri!
Te sfătui să depui o contestație impotriva procesului verbal, sunt șanse reale să fie anulat.
Iar, valabilitatea poliței de asigurare poate fi verificată online https://rca.cnpf.md/ nu este nicăieri stipulat obligativitatea de a o deține fizic.

25 mai 2020