Amendă contravențională

2 iulie 2018 45

Am avut o amendă și mi s-a făcut un proces verbal. Nu am achitat-o în 30 de zile. Am fost chemat de mai multe ori de către executor și nu m-am prezentat. A trecut aproape un an și nu mai primesc scrisori. Poliția a controlat în baza de date dacă am amendă neachitata și nu figurez nicăieri, adică că nu am amendă. E posibil că să mai am careva probleme s-au amenda a fost anulată? Ori executorul judecătoresc mi-o achitat-o că o obosit să mă cheme?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Executorul judecătoresc poate lua măsurile de rigoare față de dvs și anume proprirea conturilor bancare, rețineri din salariu, sechestru pe bunurike dvs etc., totuși dacă nu sunteți notificat și nu a-ți fost notificat cu aplicarea unei măsuri din cele specificate probabil aveți norocul despre care să-ți vorbit.

3 iulie 2018