Amenda contraventionala

27 februarie 2022 50

Buna ziua. Am primit o amenda contraventionala in marime de 2.500 de lei pe data de 17.07.2021 pentru ca n-am achitat vinieta. Tin sa menționez ca școala pentru permis am făcut-o in Romania si am venit in Moldova in concediu pe o perioada de 7 zile si n-am știut ca trebuie achitata vinieta. Aveam ro-vinieta si am crezut ca e suficient. N-am semnat procesul-verbal pentru ca n-am fost de acord cu marimea amenzii. Poate fi cumva anulata amenda asta prin judecata? Sau sa fie redusa, având in vedere ca dupa cazul acesta am mers direct si am plătit vinieta si cât timp am stat in moldova am achitat-o mereu. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, cu parere de rau deja nu mai puteti contesta in instanta amenda respectiva, ori in conformitate cu art. 448 Cod Contraventional al Republicii Moldova, termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente... mai detaliat la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmînării copiei de pe decizia respectivă în condițiile art. 4471 alin. (8).

Sper ca am raspuns la intrebarea dvs, daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

28 februarie 2022