Amenda contraventionala

16 octombrie 2023 3

Buna ziua. Nu am platit o amenda contraventionala de jumatate de an. O achit sau astept decizia judecatorului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Depinde de articolul din Codul Contravențional în baza căruia vi s-a aplicat amenda, dacă ați contestat procesul-verbal, dacă dosarul este în intanță sau nu.
Dacă doar vi s-a aplicat o amendă în baza procesului-verbal și nu ați achitat/nu ați contestat procesul-verbal atunci trebuie să achitați amenda, altfel dosarul va... mai detaliat fi transmis la executorul judecătoresc pentru executare silită.

Potrivit Codului contravențional, amenda se achită de către contravenient în mod benevol în termen de 30 de zile de la data stabilirii acesteia. Dacă persoana fizică sau juridică nu a achitat amenda în decursul a 30 de zile de la data stabilirii acesteia, se va proceda conform reglementărilor Codului de executare.

17 octombrie 2023