Amenda contravențională

6 iunie 2022 39

Buna ziua. Mi-a fost aplicata amenda pentru incalacarea marcajului 1.16.1, dar agenții constatatori nu au nicio dovadă. In procesul-verbal mi-a fost indicata seria permisului românesc, iar IDNP-ul nu mi-a fost trecut deloc. Este acest proces-verbal valabil? Trebuie sa achit amenda? Daca trebuie, cum s-o achit, daca nu stiu ce IDNP sa foloseasc la terminal, cel MD sau cel RO?

Jurist comments 2

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Dl. Victor.

Dacă fapta e comisă în Chișinău și doriți să contestați procesul-verbal pe motivul lipsei probelor trebuie să o faceți în 15 zile către Inspectoratul Național de Patrulare str. Doina 102, MD-2059, mun. Chișinău care apoi vor remite contestația Dvs. în instanța judiciară. Sau contestați Comisariatului de Poliție... mai detaliat din centrul raional de la locul comiterii faptei.

Amenda de dorit să o achitați. Indicați nr. românesc dacă e posibil în terminal. Dacă nu e valabil încercați să achitați la bancă. Dacă cei de la bancă nu cunosc cum să procedeze insistați să vi se dea un răspuns în formă scrisă.

6 iunie 2022
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună Victor, cazul în care agenţii constatatori nu au indicat CNP-ul din permisul de conducere românesc, procesul-verbal este nul din start, ba mai mult dacă sunteţi ferm convins că agentul nu deţine probe asupra vinovăţiei dumneavoastră, contestaţi procesul-verbal fără a achita amenda.

Urmează să întocmiţi o contestaţie în formă liberă, cu... mai detaliat expunerea pe scurt a situaţiei de fapt cu indicarea motivelor dvs, de ce aţi decis să contestaţi (de ex. lipseşte cnp-ul în procesul-verbal, nu deţin probe, etc) pe care o veţi depune sau transmite către autoritatea din cadrul căreia activează acest agent constatator (adresa juridică indicată în procesul-verbal)

Dacă aveţi nelămuriri mă contactaţi pe adresa de email
iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

6 iunie 2022