Amenda contraventionala

12 decembrie 2023 3

Buna ziua. In decembrie 2022 mi-a fost aplicata o amenda contraventionala, pe care am contestat-o. Recent Curtea de Apel a respinsactiunea mea ca fiind nefondata. Pot achita amenda doar in jumatate in decurs de 72 ore?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună, Cristina!
Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.
În acest caz se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral, cu excepţia cazului în care a... mai detaliat fost contestată decizia de aplicare a sancţiunii contravenţionale şi contravenientul nu şi-a retras cererea de contestare a deciziei, emisă asupra cauzei contravenţionale, pînă la cercetarea judecătorească.

Da, puteți achita jumate din amendă în termen de 3 zile lucrătoare de la data emiterii deciziei Curții de Apel.

13 decembrie 2023